3 minuty

ALIMENTY NA DOROSŁE DZIECKO - jak zakończyć obowiązek alimentacyjny?

Do kiedy płaci się alimenty?

Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego nie następuje po ukończeniu przez dziecko 18 lat, czy też innego wieku, ani nie jest też ograniczone żadnym konkretnym terminem. Podstawą do uchylenia obowiązku alimentacyjnego jest ustalenie, że dziecko jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Nadmienić jednak należy, że przesłanki które mogą decydować o wygaśnięciu lub uchyleniu obowiązku alimentacyjnego niekoniecznie muszą zależeć od strony uprawnionej do alimentów.

Rodzice nie mogą w żadnym wypadku uchylić się od świadczeń alimentacyjnych na rzecz dziecka, które nie uzyskało pełnoletności, co wynika z założenia ustawodawcy, że dziecko niepełnoletnie nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie.

Zgodnie z art. 133 § 3 k.r.o. rodzice mogę uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

Taka sytuacja może wystąpić, gdy np. zobowiązany do alimentacji podupadnie na zdrowiu, co uniemożliwi mu wykonywanie pracy. Z drugiej strony dziecko może być przygotowane do pracy, nadal się uczyć, ale w sposób zawiniony zaniedbywać studia albo nie robić należytych postępów, co może świadczyć o braku starań ze uprawionego.

Pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego

Rodzic płacący alimenty na dziecko nie może podjąć samodzielnej decyzji o zakończeniu obowiązku alimentacyjnego ustalonego na podstawie wyroku lub ugody sądowej. Jeżeli istnieją przesłanki, że dziecko posiada zdolności do samodzielnego utrzymania się należy złożyć pozew do sądu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego.

Pozew należy złożyć co do zasady do sądu rejonowego miejsca zamieszkania osoby uprawionej do otrzymywania alimentów. W pozwie należy oznaczyć strony postępowania - powodem jest rodzic zobowiązany do płacenia alimentów, a pozwanym dziecko otrzymujące alimenty. Pozew składa się w dwóch egzemplarzach, tj. oryginał oraz odpis, który sąd doręczy stronie pozwanej.

Trzeba pamiętać, że wraz z pozwem o uchylenie obowiązku alimentacyjnego należy uiścić opłatę sądową.

KONTAKT

Kancelaria Adwokacka Adw. Natalia Hyczko

plac Muzealny 7/4
50-035 Wrocław

+48 660 785 634

adwokat.nhyczko@gmail.com

NIP: 8992649422

REGON: 522205910

18 1160 2202 0000 0005 3548 8592

Milenium Bank

Kod SWIFT: BIGBPLPW

IBAN: PL 03 1160 2202 0000 0003 0989 7805

*pola są obowiązkowe

**wysyłając formularz kontaktowy akceptujesz politykę prywatności, do której masz dostęp z paska nawigacji witryny lub w stopce.
Dziękujemy!
Twój formularz został przesłany!
Ups! Coś poszło nie tak przy wysyłaniu formularza, przepraszamy.

formularz kontaktowy

zostaw wiadomość, a oddzwonię lub odpiszę mailem