5 minut

ALIMENTY NA DZIECI - do kiedy się płaci | ile wynoszą

Kto występuje do sądu o alimenty na dziecko?

W praktyce to jeden z rodziców jako przedstawiciel ustawowy dziecka występuje z roszczeniem alimentacyjnym.

W tym celu należy złożyć pozew o alimenty do sądu rejonowego miejsca zamieszkania uprawnionego, tj. dziecka. Co do zasady powodem jest małoletnie dziecko reprezentowane przez przedstawiciela ustawowego, tj. jednego z rodziców.

Dziecko jest reprezentowane przez przedstawiciela ustawowego do osiągniecia pełnoletność. Po skończeniu 18stego roku życia dziecko osiąga pełną zdolność do czynności prawnych i władza rodzicielska wygasa wobec czego rodzic przestaje reprezentować dziecko z mocy prawa.

Obowiązek alimentacyjny - do kiedy trzeba płacić alimenty?

Istotne, że przepisy prawa nie przewidują określonego wieku, po osiągnięciu którego można zaprzestać uiszczenia alimentów na dziecko. Nie istnieje zatem górna granica wieku, do którego obowiązują alimenty. Obowiązek alimentacyjny trwa do momentu osiągnięcia przez dziecko możliwości samodzielnego utrzymania się.

Pozew o alimenty - koszty sądowe, zabezpieczenie

Ważne, że osoby dochodzące roszczeń alimentacyjnych nie mają obowiązku uiszczania kosztów sądowych.

W pozwie o alimenty warto złożyć także wniosek o zabezpieczenie alimentów na czas trwania postępowania. Celem zabezpieczenia roszczenia alimentacyjnego jest zapewnienie osobie uprawnionej do alimentów podstawowych środków do zaspokojenia jej potrzeb w czasie trwania postępowania alimentacyjnego. Jest to o tyle istotne, że sprawa alimentacyjna jest procesem, który może trwać nawet do kilku miesięcy na etapie pierwszej instancji. Zatem dobrze jest zabezpieczyć wcześniej określoną kwotę, którą pozwany będzie musiał uiszczać na rzecz uprawnionego do momentu zakończenia sprawy w sądzie.

Ile wynoszą alimenty na dziecko? Od czego zależy wysokość alimentów?

W sprawie o alimenty kluczowy jest przepis art. 135 § 1 k.r.o., który stanowi że zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

Poprzez usprawiedliwione potrzeby dziecka należy rozumieć przede wszystkim: potrzeby w postaci zapewnienia mieszkania, wyżywienia, ubrania, higieny, leczenia, a także koszty związane z nauką w szkole, zajęciami dodatkowymi, wyjazdami wakacyjnymi czy rozrywką.

W przypadku obowiązku alimentacyjnego rodziców względem dzieci obowiązuje zasada równej stopy życiowej, co oznacza, że jeżeli rodzice mają znaczne możliwości majątkowe i zarobkowe, to powinni zaspokajać potrzeby dzieci nawet na wyższym poziomie niż ich usprawiedliwione potrzeby, tj. na takim poziomie, który pozwoli utrzymać równą stopę życiową rodzica i dziecka.

Kolejną przesłanką wpływającą na zakres świadczeń alimentacyjnych są zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego. Co do zasady określenie takich możliwości wymaga ustalenia wysokości comiesięcznych dochodów, np. z tytułu wynagrodzenia za pracę. Jednak nie zawsze możliwości zarobkowe zobowiązanego stanowią jego uzyskiwanego oficjalnie zarobki, które z różnych względów mogą być celowo zaniżane.

W niektórych wypadkach zobowiązany może dysponować dużymi środkami finansowymi, pomimo że nie osiąga wysokich dochodów na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. W takich sytuacja sąd uwzględnia wykształcenie zobowiązanego, jego wcześniejsze zatrudnienie i uzyskiwane zarobki oraz wiek i stan zdrowia.

Przy ocenie możliwości majątkowych należy w każdym przypadku ustalić najważniejsze składniki majątku zobowiązanego, np. środki zgromadzone na lokatach bankowych, nieruchomości, papiery wartościowe czy samochody.

Możliwości zarobkowe i  majątkowe zobowiązanego często będą zależeć od tego, czy posiada również inny obowiązek alimentacyjny wobec kolejnych dzieci.

Zatem usprawiedliwione potrzeby dziecka oraz możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego są okolicznościami, które koniecznie trzeba wskazać w treści pozwu oraz poprzez stosownymi dowodami, np. fakturami, potwierdzeniami przelewów i innymi dowodami, które wykazują dane fakty.

Postępowania o alimenty to sprawy często skomplikowane oraz wymagające precyzyjnego ustalenia ww. przesłanek, w tym także poparcie ich dowodami.

Od tego będzie zależał sukces w danej sprawie, a przez to osiągnięcie alimentów w satysfakcjonującej wysokości. W tym zakresie warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata.

KONTAKT

Kancelaria Adwokacka Adw. Natalia Hyczko

plac Muzealny 7/4
50-035 Wrocław

+48 660 785 634

adwokat.nhyczko@gmail.com

NIP: 8992649422

REGON: 522205910

18 1160 2202 0000 0005 3548 8592

Milenium Bank

Kod SWIFT: BIGBPLPW

IBAN: PL 03 1160 2202 0000 0003 0989 7805

*pola są obowiązkowe

**wysyłając formularz kontaktowy akceptujesz politykę prywatności, do której masz dostęp z paska nawigacji witryny lub w stopce.
Dziękujemy!
Twój formularz został przesłany!
Ups! Coś poszło nie tak przy wysyłaniu formularza, przepraszamy.

formularz kontaktowy

zostaw wiadomość, a oddzwonię lub odpiszę mailem