3 minuty

ROZWÓD - NAJWAŻNIEJSZE PYTANIA, KTÓRE CHCESZ ZADAĆ ADWOKATOWI

Ile kosztuje rozwód?

Niezależnie od kosztów sądowych, w tym kosztów związanych z opłatą za rozwód, koszty związane z rozwodem mogą obejmować wynagrodzenia adwokata.

Koszty rozwodu w tym zakresie zależą od wielu czynników, takich jak stopień skomplikowania sprawy, w tym czy rozwód będzie orzeczony z winy małżonka czy też bez orzekania o winie, czy w sprawie występują małoletnie dzieci, a co za tym idzie czy występuje spór o opiekę nad dziećmi, alimenty albo spory o majątek małżonków.

W zależności od konkretnych okoliczność, koszt rozwodu może wynosić od kilku tysięcy do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Koszty te są indywidualnie ustalane z klientem, a także nie zawsze muszą być uiszczane jednorazowo.

Warto jednak pamiętać, że cena nie powinna być jedynym kryterium wyboru adwokata, a decyzja powinna być podejmowana na podstawie jakości usługi oraz doświadczenia i reputacji profesjonalnego pełnomocnika. W tym także poczucia, że adwokat będzie dobrze reprezentował nasze interesy i zabezpieczy je w trakcie postępowania rozwodowego.

Jak złożyć pozew o rozwód?

1) Skontaktuj się z adwokatem –nie jest to wymagane przez prawo, ale warto skorzystać z pomocy prawnika, który pomoże w przygotowaniu dokumentów oraz reprezentacji w sądzie;

2) Przygotuj pozew o rozwód –wraz z pomocą adwokata należy przygotować pozew o rozwód, który powinien zawierać podstawy faktyczne i prawne oraz żądanie rozwodu i ewentualnie inne żądania dotyczące opieki nad dziećmi, alimentów czy majątku małżonków;

3) Złóż pozew do sądu – pozew należy złożyć do właściwego sądu okręgowego co do zasady według miejsca ostatniego zamieszkania małżonków. Wraz z pozwem należy uiścić opłatę sądową –600 zł;

4) Przedstaw dowody – w czasie rozprawy przed sądem będzie można przedstawić dowody, które potwierdzą podstawy faktyczne i prawne podnoszone w pozwie;

5) Czekaj na decyzję sądu -  po przeprowadzeniu rozprawy, sąd wyda wyrok w sprawie rozwodu.

Ile trwa rozwód?

Czas trwania rozwodu w Polsce zależy od wielu czynników, takich jak stopień skomplikowania sprawy, tj. czy w sprawie istnieje spór w zakresie winy małżonków, ustaleń związanych z opieką nad dziećmi oraz alimentami czy kwestiami majątkowymi stron. Istotne są też takie okoliczności jak ilość spraw rozpoznawanych w sądzie i stopień obłożenia pracą sądu.

W przypadku rozwodów bez orzekania o winie i bez konfliktów w zakresie dzieci i majątku, czas trwania postępowania może wynosić ok. 2 – 3 miesiące. Jednakże, w przypadku bardziej złożonych spraw, gdzie występują spory o winę, opieką nad dziećmi lub alimenty, czas ten może się wydłużyć nawet do kilku lat.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że czas trwania postępowania zależy nie tylko od sądu, ale także od stron, które w dużej mierze decydują o tym, jak długo potrwa proces. Dlatego ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o rozwodzie, starannie rozważyć konsekwencje i skonsultować się z doświadczonym adwokatem.

 

Rozwód z orzekaniem o winie – Jakie pytania padną na sali rozpraw?

W procesie rozwodowym z orzekaniem o winie sąd będzie zwracał uwagę na okoliczności faktyczne, które doprowadziły do rozpadu małżeństwa oraz na zachowanie małżonków w trakcie trwania małżeństwa. Poniżej przedstawiam przykładowe pytania, które mogą zostać zadane w takim procesie:

1) Co było przyczyną rozpadu małżeństwa?

2) Jaki były zachowania małżonków, które przyczyniły się do rozpadu małżeństwa ?

3) Czy istniały zdrady, przemoc domowa (psychiczna, fizyczna lub ekonomiczna), alkoholizm, nadużywanie substancji psychoaktywnych, porzucenie przez jednego z małżonków lub inne szkodliwe zachowania dla małżeństwa?

4) Czy małżonkowie podejmowali próby naprawy związku? Jakie były efekty tych prób?

5) Czy małżonkowie są w stanie wspólnie wychowywać dzieci? Który z małżonków jest bardziej odpowiedni do sprawowania opieki nad dziećmi?

6) Jakie są szanse na naprawę związku?

Pytania zadawane w procesie rozwodowym z orzekaniem o winie będą zależały od konkretnej sytuacji oraz od argumentów, jakie przedstawią strony i ich pełnomocnicy.

KONTAKT

Kancelaria Adwokacka Adw. Natalia Hyczko

plac Muzealny 7/4
50-035 Wrocław

+48 660 785 634

adwokat.nhyczko@gmail.com

NIP: 8992649422

REGON: 522205910

18 1160 2202 0000 0005 3548 8592

Milenium Bank

Kod SWIFT: BIGBPLPW

IBAN: PL 03 1160 2202 0000 0003 0989 7805

*pola są obowiązkowe

**wysyłając formularz kontaktowy akceptujesz politykę prywatności, do której masz dostęp z paska nawigacji witryny lub w stopce.
Dziękujemy!
Twój formularz został przesłany!
Ups! Coś poszło nie tak przy wysyłaniu formularza, przepraszamy.

formularz kontaktowy

zostaw wiadomość, a oddzwonię lub odpiszę mailem