Wykonywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego odbywa się zgodnie z przepisami Kodeksu Karnego Wykonawczego (KKW). Skazany, który ma odbyć karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, jest wyposażony w specjalną bransoletkę z nadajnikiem, która umożliwia kontrolę jego pobytu oraz monitorowanie aktywności.
W systemie dozoru elektronicznego może także wykonywać zastępczą karę pozbawienia wolności, a także karę pozbawienia wolności, która jest już wykonywana w zakładzie karnym. Skazany, który odbywa karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, może przebywać jedynie na wyznaczonym terenie, zwykle swoim miejscu zamieszkania lub pobytu.
Aby rozpocząć odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego należy złożyć wniosek do właściwego Sądu Okręgowego – Wydział Penitencjarny. Wniosek jest bezpłatny. Wniosek może zostać złożony przez skazanego osobiście lub za pośrednictwem obrońcy. Wniosek powinien zawierać informacje dotyczące skazanego, w tym imię i nazwisko, datę urodzenia, adres zamieszkania, numer telefonu i adres e-mail. Wniosek powinien także zawierać uzasadnienie zastosowania systemu dozoru elektronicznego, w tym wskazanie że skazany spełnia warunki formalne związane z SDE.
Warunki formalne umożliwiające odbywania kary pozbawiania wolności w systemie dozoru elektronicznego:
1) kara pozbawienia wolności orzeczona wobec skazanego nie przekracza 1 roku i 6 miesięcy albo wymierzono karę pozbawienia wolności niższą niż 3 lata, a do odbycia w zakładzie karnym pozostała część tej kary w wymiarze nie większym niż 6 miesięcy, a nie zachodzą warunki z art. 64 § 2 kodeksu karnego (recydywa wielokrotna);
2) odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie stoją na przeszkodzie szczególne względy wskazujące, że w razie odbycia kary w tym systemie nie zostaną osiągnięte cele kary;
3) skazany posiada określone miejsce stałego pobytu;
4) osoby pełnoletnie zamieszkujące wspólnie ze skazanym wyraziły zgodę na wykonywanie kary w systemie SDE;
5) pozwalają na to warunki techniczne w miejscu gdzie dozór ma być wykonywany.
Po złożeniu wniosku Sąd Okręgowy dokona oceny, czy zastosowanie dozoru elektronicznego jest zasadne w danej sprawie. W razie pozytywnej decyzji, skazany zostanie wyposażony w niezbędne urządzenia i otrzyma instrukcje dotyczące korzystania z systemu dozoru elektronicznego.
Kancelaria Adwokacka Adw. Natalia Hyczko
adwokat.nhyczko@gmail.com
NIP: 8992649422
REGON: 522205910
18 1160 2202 0000 0005 3548 8592
Milenium Bank
Kod SWIFT: BIGBPLPW
IBAN: PL 03 1160 2202 0000 0003 0989 7805